NUH ÇİMENTO A.Ş.
23.05.2012 Nuh Çimento A.Ş. 1966 yılında kurulmuş, Türkiye'nin en büyük çimento üreticileri arasındadır. Kocaeli Hereke'de bulunan fabrikaları, Avrupa'nın en büyük çimento üretim fabrikası durumundadır. Şirketin Türkiye dışında bir çok ülke de yatırımları bulunmaktadır.

Rusya'nın Rostov şehrinde bulunan şirketlerinde, Rusça olarak tutulan muhasebe hesapları 2010 yılında şirketimizin yapmış olduğu Türkçe raporlar ile takip altına alındı, geçen süre içerisinde bu raporların yetersiz kaldığı ve daha iyi analiz yapabilmek için hesapların tamamıyla  Türkçe takibi istendi.

Bunun için; Rostov daki server ın yanı sıra  ayrıca Hereke-Kocaeli’deki bir servera da  ‘’1C:Enterprise Muhasebe BDT Türkçe-Rusça Uygulaması’’ kuruldu.Bu uygulama sayesinde Rostov'daki Rus personel bütün verileri  Rusça girecek ve Rusça görebilecek, Türkiye'deki Türk personel ise bütün bu girilen Rusça verileri Türkçe görecek ve detaylı analizler yapabilecekti.Proje kapsamında yapılan işler sırasıyla aşağıda yer almaktadır.

1) Türkiye'de 1C:Enterprise Muhasebe BDT şubesi Türkçe Rusça kurulumu
2) SQL server kurulumu ve ayarlanması
3) Kart listelerinde Türkçe tanım girilmesi için yeni ek alanlar
4) Rusya ile Türkiye arasında otomatik veri alışverişi
5) Kullanıcı eğitim ve danışmanlığı

Şu anda Türkiye'den tüm  muhasebe hesapları  ve durumları Türkçe görülebilmekte , Rusça raporlar formatları bozulmadan direkt Türkçe olarak alınabilmektedir.

Nuh Çimento SAN.A.Ş. İT Müdürü Saadet Çınar'ın sistemin kurulumu ve gelişimi hakkındaki görüşleri aşağıdadır.

2008 yılında Rusya'daki yatırımlarımıza ait muhasebe bilgileri Rusya da çok yaygın olarak kullanılan 1C Programı’nda Rusça dilinde tutulmaktaydı. Rus personelin Türkiye'deki muhasebe departmanımıza aylık olarak yolladığı raporlar tercüman vasıtasıyla Türkçe'ye çevrilerek işler takip edilmekteydi. Ancak günlük, haftalık verileri dil problemi nedeniyle programdan incelemek mümkün olmuyordu.

2009 yılında Nisa Yazılım ile Rusya'daki hesaplarımızın takibi ve kontrolü için başlattığımız ilk çalışma; belli başlı bazı raporların (Kasa/Banka Raporu – Satış Raporu – Mizan Raporu – Gelir Gider / Bilanço Raporu ) Rusya'da ki servera bağlanılarak Türkçe olarak alınmasıydı.Bu çalışma kısa sürede tamamlandı ve  raporları arada tercüman kullanmadan iki tarih aralığında Türkçe olarak alabilmekteydik. Fakat raporları oluşturan verilerin detaylarına  bakmak istediğimizde alt yapının Rusça olması nedeniyle hala  sıkıntılar yaşamaya devam ediyorduk.

2010 yılında ise verilere muhasebe fişleri bazında daha detaylı   bakabilmek için  Türkiye de faaliyet gösteren 1TC şirketinin 1C:Enterprise Muhasebe BDT Şubesi Türkçe-Rusça uygulaması'nı seçtik.Bu uygulamanın özelliği Rusça olan tüm ana verilere Türkçe karşılıklarının girilmesi için gerekli olan Türkçe alanları ilave etme olanağı sunmasıydı.Şirketimizin Rusya daki ofislerinde Rus personelimizin Rusça dilinde yapmış oldukları bütün işlemleri arada tercüman kullanmaksızın Türkçe olarak takip etme imkanına kavuştuk.

Nisa Yazılım'ın deneyimli uzmanlarından danışmanlık ve eğitim alarak 1C:Enterprise Muhasebe BDT Şubesi Türkçe Rusça Uygulaması'nı çok rahat bir şekilde kullanmaktayız.

1C:Enterprise Muhasebe BDT Şubesi Türkçe Rusça uygulaması gerçektende yapısı itibariyle bizim Rusya'daki bütün muhasebesel  ihtiyaçlarımızı karşılayan  bir program olup, açık kaynak kodlu olması nedeniyle de ek geliştirmeler ile isteklerimiz kısa sürede karşılanabilmektedir.

Proje parametreleri:   
Projeyi gerçekleştiren Bayi:NİSA YAZILIM, Tel:    +90 212 511 21 22 , Yetkili: İsmet Karaboğa
Web: www.nisayazilim.com
1C:İşletme sürümü:8.2.14
Ana tiraj uygulama:1C:Muhasebe
Sektör
Kullanıcı sayısı:5

NUH ÇİMENTO A.Ş. İLETİŞİM BİLGİLERİ

ADRES:Akyar Mevkii, Hereke - Kocaeli
TELEFON : +90 (262) 316 20 00
FAKS: +90 (262) 511 41 21
EMAİL : nuhcimento@nuhcimento.com.tr
WEB: www.nuhcimento.com.tr


Entegre yapan:

NİSA YAZILIM
Adres: Kemalpaşa Mah. Gençtürk Cad. Çobanoğlu İş Merkezi No: 39 Kat: 3 Ofis :7 Laleli / İstanbul
Tel:    +90 212 511 21 22
Fax:   +90 212 511 21 22
Gsm:  +90 507 961 80 85
Yetkili: İsmet Karaboğa
Mail: mk@nisayazilim.com
Web: www.nisayazilim.com