Turan Tekstil depo, satış otomasyonu

Turan Tekstil on yılı aşkın süredir Arya markası adı altında tül perde ve ev tekstili alanında faaliyet göstermektedir. Şirket ürünleri ağırlıklı olarak Rusya, Orta Asya ve Orta Doğu ülkelerine ihraç edilmekte olup, Rusya’ya ihracat yapan şirketler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Ürünler Bursa’da ki şirketin kendi fabrikasında üretilir. İstanbul merkezli olan şirket Lalelideki mağazasında ağırlıklı olarak yabancı müşterilerine satış yaptığı gibi, Rusya’daki kendi mağazasında da toptan ve perakende satış yapmaktadır.

Proje parametreleri:

Projeyi gerçekleştiren Bayi:Bilist Yazılım Entegrasyonu Danışmanlık ve Eğitim Merkezi
Adres: Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 6 No: 672 Okmeydanı Şişli
Tel: +90 (212) 320 38 48, 273 11 77
Web: www.1tcsatis.com
1C:İşletme sürümü:8.2.14
Ana tiraj uygulama:1TÇ TİCARİ KOBİ YÖNETİMİ
Sektör:Tekstil
Kullanıcı sayısı:5

Önceden işletmede farklı programlar ve elektronik tablolar kullanılıyordu. Merkezi bir bilgi havuzu olmadığından, hızlı şekilde bilgiye ulaşma imkanı yoktu, gerekli bilgiyi eklemek ve sonra bulmak ve analiz etmek için çok fazla zaman ve iş gücü harcanıyordu. Bu da büyüyen işletme yönetimini azami ölçüde zorlaştırıyordu.

“Turan Tekstil” tül ve perde mağazasının kalitesini, performansını arttırmak ve iş süreç optimizasyonu için işletme yöneticileri tarafından, firmanın faaliyet ihtiyaçlarını karşılayabilecek çağdaş bilgi işlem sistemi oluşturmaya karar verilmişti.

Desen, varyant, top bazlı barkodlu stok otomasyonu, cari hesap borç/alacak durumlarının izlenmesi, firmanın yaptığı satış ve kar oranlarının takip edilmesi gibi görevler ilk sıraya çıkartılmıştır.

Yeni bilgi işlem otomasyon sistemi, aşağıdaki süreçleri sağlamalıydı:

·             Barkod üzerinde farklı varyant olan tül ve perde toplarının stoka giriş/çıkışları,

·             Alım sırasında tedarikçilerden gelen ürünler ile detaylı bilgi içeren çeki listelerinin programa otomatik olarak alınması (Excel dosyasından otomatik veri yüklemesi),

·             Müşterilerin kaparo, kargo ücreti ve yoldaki ürünleri ile ilgili durum raporu,

·             Satılan malların veya dışarından alınan ürünlerin çuvallama ve kargo ile gönderme takip işlemleri,

·             Evrak ekleme sırasında veri girişi için harcanacak zamanın azaltılması ve hata yapma olasılığının asgariye indirilmesi,

·             Çeşitli yönetimsel raporların oluşturabilmesi, gerçek zamanlı olarak işletme durumunu izleyebilmesi.

1TÇ TİCARİ KOBİ YÖNETİMİ” yazılım ürününün kullanılmasına karar verilmişti. Yazılım entegrasyon işlemlerini gerçekleştirmek için, 1C:İşletme 8 sistemi bazlı bilgi işlem sistemleri entegrasyon ve geliştirme deneyimine sahip olan “Bilist Yazılım Entegrasyon Danışmanlık ve Eğitim Merkezi” seçilmiştir.

 

Turan Tekstil Müdürü, Çiğdem SALDEMİR sistem hakkında:

1TÇ programına geçmeden önce işlerimiz tam bir kargaşa içinde ilerliyordu. Stok durumu doğru takip edilemiyordu. Ancak ürün bittiği zaman o ürüne ihtiyaç olduğu anlaşılıyordu. Dolayısıyla, hangi üründen, ne zaman, ne kadar sipariş etmek gerektiği ile ilgili verimli bilgiye ulaşılamıyordu. Örneğin; desen, renk bazlı detaylı stok durumu çıkartmak çok uzun zaman alıyordu. Bütün bunların yanında müşteri borçlarının takibi, siparişlerin takibi, kargo takibi vs. takiplerin de işin içine girmesiyle, yönetim oldukça zorlaşıyordu.

 

Türkiyede ismi olan birçok ön muhasebe programını araştırdık ve denedik, fakat tam olarak bizim problemlerimize çözüm olamamıştı. Şirketimizin Rusyadaki mağazasında yetkili kişi önerisi ile “1TÇ” ürünlerini araştırıp bilgi sahibi olduk. “1TÇ” ürünlerinden “1TÇ:Ticari KOBİ Yönetimi” uygulamasını seçtik ve uygulamaya başladık.

1TÇ:Ticari KOBİ Yönetimi” gerçekten, işletme yönetimsel ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir programdı. İşletme ihtiyaçlarının ve yönetim isteklerimin tamamına tek bir programla cevap verebiliyordu. Deneyimim sonucunda 1TÇ programı ile devam etmeye karar verdik.

“Bilist Yazılım” uzmanlarının gösterdiği yüksek performans ve hizmet kalitesi ile sistem kurulduğu ilk günden itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Önceden kullandığımız programlardan ve Excel tablolarından veriler “1TÇ:Ticari KOBİ Yönetimi” programına yüklenmişti. Kısa bir süre içinde programda var olan fonksiyon işletmemizin uygun gördüğü şekline göre geliştirilmişti.

Şu an firmamızda “1TÇ:Ticari KOBİ Yönetimi” büyük bir memnuniyetle kullanılıyor. “1TÇ:Ticari KOBİ Yönetimi” ile artık;

-           Desen ve renk bazlı detaylı stok raporu tek bir tuşla elde ediliyor,

-           Aynı şekilde cari hesap durumunu, tüm girdi ve çıktılar tek bir tuşla takip edilebiliyor,

-           Satış elemanlarımın performansı ve getirdiği satış tutarları,

-           Müşteri kaparo ve kargo tutarları sürekli ve güncel olarak takip edilebiliyor,

-           Barkod sistemi sayesinde stok takibi çok daha kolay hale gelmiştir,

-           Kasa girdi ve çıktıları ile ilgili de detaylı ekstre alınabiliyor.

1TÇ programlarının şüphesiz ki en beğendiğim tarafı, bana göre, yani benim yönetim biçimime göre, istediğim gibi şekillendirebilmemdir.

1TÇ fiyat listesinden anlaşıldığı gibi, yüksek kalite seviyesine sahip olan yazılım ürününün uygun fiyatları sayesinde, makul proje bütçesiyle uygulamaya alınmıştır.


Turan Tekstil – Arya markası altında tül perde ve ev tekstil alanında Rusya’ya ihracat yapan şirketlerden birinci yerlerde bulunan ve kendi üretim fabrikalarını olan bir firmadır.
Turan Tekstil bünyesinde Laleli (İstanbul) ve Moskova (Rusya) bölgesinde birçok mağaza ve satış yeri bulunmaktadır.
Turan Tekstil 10 yılı aşkın süredir dış piyasa ile çalışmakta olup, kendi sektöründe saygın şirketler arasında yer almaktadır.

Ek bilgi:
Adres: Gençtürk cad. No:10/1 Laleli İstanbul
Tel: +90 (212) 511 03 57
Email: aryamagaza@hotmail.com
Web: www.aryatekstil.ru
Bilist Yazılım Entegrasyonu Danışmanlık ve Eğitim Merkezi –1C:İşletme 8 platform üzerinde oluşturulan “1TÇ” bilgi işlem otomasyon sistemleri ile ilgili entegrasyon ve destek hizmetlerini sağlayan bir şirkettir.
Firma uzmanları, yüksek performans seviyesine ve elde edinmiş deneyimlerine dayanarak, farklı ölçekli işletmelerde bilgi işlem otomasyon projelerini yerine getirmesinde imza atmaktadır.

Adres: Perpa Ticaret Merkezi A Blok Kat: 6 No: 672 Okmeydanı Şişli
Tel: +90 (212) 320 38 48, 273 11 77
Fax: +90 212 273 11 75
Gsm: +90 534 620 31 31
Mail: info@1tcsatis.com
Web: www.1tcsatis.com