Ataman muhasebe otomasyonu ve bölgesel satışlar analizi
Ataman Şirketi, 1983 yılında Adana'da Ahmet Ataman tarafından teknik hırdavat sektöründe hizmet vermek amacıyla kurulmuş bir şirkettir. 2013 yılı itibariyle Murat Ataman'ın katılımıyla gelişim ve değişim çerçevesinde İstanbul'da Ataman Teknolojik Ürünler İthalat İhracat San. ve Tic. Ltd. Şti. adıyla faaliyete geçmiştir.

Firmanın ulaştığı başarının arkasında, müşteri odaklı ve gerçek verimliliği merkez alan bir yönetim sistemi mevcuttur. Sistem sadece maddi kazanımlar için değil, bütün sektörlerin yararlandığı ve yararlanacağı kurumsal değerlerimizin bilinciyle gelişmektedir. Sürekli gelişen firmanın başlıca faaliyet alanları teknik hırdavat, inşaat malzemeleri, el aletleri, servis ekipmanları, iş güvenlik ekipmanları, kaynak ve endüstriyel ürünler, halat ve kaldırma sistemleri, yeni eklenen denizcilik ve teknolojik ürünlerden oluşmaktadır.

Ataman, hizmetlerini her zaman için kalıcı müşteri memnuniyeti ve güven ilkelerini temel alarak sunmaktadır. Bunun sonucunda da Türkiye ve Dünya ölçeğinde birçok saygın firmalar ve markalar ile çalışmaktadır.

Yurtiçinde oluşturulan lider satış-pazarlama ağı ile Türkiye markası haline gelen firma 7 kişilik aktif satış ekibi ve 30 üzerindeki çalışanı ile hizmet verdiği müşterilerine; çözüm ortaklığı, yüksek kalite ve üstün teknolojik fırsatlar sunmaktadır. Firma kuruluşundan buyana sürekli profesyonel ve yenilikçi bir pazarlama anlayışı içerisinde koşulsuz müşteri mutluluğunu sizlerle paylaşmayı amaç edinmiştir. Her geçen gün pazar payını arttıran Ataman alanında sadece Türkiye sınırları içinde değil, bölgesel ve küresel ölçekte de yükseltmeyi hedeflemektedir. Özellikle sektöründe bölgesel bir lider olma vizyonunu ortaya koymaktadır.

Ataman, dünya çapındaki gelişmelere hızla uyum sağlayarak sektöründe Türkiye'deki değişimin öncüleri arasında yer almayı amaçlamaktadır.

İşletmenin süreçlerin otomasyonu için Linux işletim sisteminde çalışacak ve ek geliştirmelere açık olan 1C:İşletme 8 sistemi üzerinde geliştirilen 1TÇ:Ticaret Yönetimi + Muhasebe uygulaması seçilmiştir.

Standart olan uygulama ihtiyaçların büyük kısmını görse bile ekstra istekleri ve standart dışı süreçlerin ek olarak programa eklenmesi gerekmekteydi.

Bu istekleri gerçekleştirmek için 1TÇ şirketinin franchise bayisi olan 1TÇ:Merv şirketi ile çalışmaya karar alınmıştır.

Standart uygulama üzerine şu mekanizmaların eklenmesi istenmekteydi: 

Cari Hesap Vade Gün Sayısı:


Her bir müşteri için vade gün sayısı girilerek, siparişlerde, irsaliyelerde, faturalarda ve iade evraklarında evrak oluşturma tarihi ve cari hesap vade gün sayısına göre evrakın son ödeme tarihi otomatik olarak hesaplanması.

Ürün Maliyet İndirme Fişi: 


Ürünlerin alım esnasında (veya başka evrak da olabilir) hesaplanmış maliyetini sonradan manüel olarak indirme imkanı.

Personel Satış Primleri: 


Satış personeller aldıkları siparişler faturaya dönüştürüldüğü zaman, evrakın net tutarı ve personellere belirlenen satış primi oranına göre prim kazanacaklar. Bunun dışında ilgili evrakın tahsilatı yapıldığında da genel toplam ve personel satış prim oranına göre personel primi hesaplanır. Bununla birlikte döneme, bölgeye, müşteriye, ile göre her personelin satışlardan ve tahsilatlardan kazandığı primleri izleme imkanı.

Ba / Bs Mütabakat Fişi: 


Müşteriler ve tedarikçiler ile Ba/Bs mütabakatını takip etme imkanı.

Özel Raporlarla Analiz:


Ataman, Türkiye çapında farklı bölgelerde, illerde hizmet verdiği için Cari Hesap ekstresi, Satışlar raporu, Kar raporu bölgeye göre, ile göre, müşteriye göre, satış elemına göre vb. raporları ve grafiklerini izlemek, ve bu raporların sayesinde en çok satış yapan bölge, il, personel, en çok satılan ürün, hangi bölgede hangi ürün daha iyi satılır tarzı çok çeşitli raporları alarak işlerini ince detaylara kadar analiz etme olanağına sahipler.

1C:İşletme 8 sistemi üzerinde geliştirilen tüm uygulamalar açık kaynak kodlu ve geliştirmelere açık olduğundan dolayı 1TÇ-Merv şirketi tüm bu istekleri kolay bir şekilde gerçekleştirmiştir.

Proje parametreleri:

   

Projeyi gerçekleştiren Bayi:

1TÇ-Merv Şirketi 
Tel:
    +90 212 258 90 05 
         +90 212 258 90 06
 
Mail:
   info@1tc-hizmet.com 
Web:
 www.1tc-hizmet.com

1C:İşletme sürümü:

8.2.17.157

Ana uygulama:

1TÇ:TİCARET YÖNETİMİ MUHASEBE

Sektör

Hırdavat

Kullanıcı sayısı:

20


Ataman Teknolojik Ürünler İthalat İhracat San. ve Tic. LTD. ŞTİ.
Adres: Şerifali Mah. Barbaros Bulvarı, Başer Sk. No:22 Ümraniye / İstanbul 
Tel:  +90 216 527 69 69
Fax: +90 216 527 69 66 
WEB: www.ataman.co

Proje detayları için tıklayınız