Kullanılabilirlilik (Usability)
1C:İşletme 8 sistemi bir sürü araç ve mekanizmaları içerir. Bunlar başlayanlar için sisteme kolay alışmalarını, tecrübeli kullanıcılar için ise yüksek çalışma hızını sağlarlar.Kullanıcı arayüzü kavramı

Tüm 1C:İşletme 8 uygulama çözümlerin arayüzü tek kavrama sahiptir. Bu kavram platform tarafından sağlanan standart unsurların kullanımına dayalıdır. Bu yaklaşım sayesinde herhangi bir uygulama çözümü ile çalışan kullanıcılar başka bir 1C:İşletme 8 uygulama çözümü ile çalışma sırasında kendilerini rahat hissederler.

Arayüz ergonomisi

Sistemde arayüzün modern tasarımı uygulanır, kullanıcıların sistem ile uzun süre çalışma sırasında rahatlığı yüksektir. Arayüz tasarımı, kullanıcıların sistem ile çalışmaların yoruculuğu minimize edecek şeklinde tasarlanmıştır.

Doldurma kontrolü ve mesajları ortaya çıkartma

Sistem, yeni verilerin girilmesini kolaylaştıran, özel mekanizmaları içerir. Bir yandan sistem, otomatik olarak, tüm gereken bilgilerin girilmesini kontrol edebilir. Başka bir yandan- kolay ve anlaşılabilir şekilde, kullanıcıya, verilerin girişinde nerde hata yaptığını gösterir.


Bağlantılı veriye geçiş

Sistem, kart listesi elemanlarını, evrak elemanlarını ve diğer veritabanı nesne elemanlarının düzenlenmesi sırasında kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Düzenlenen nesne ile ilgili tüm bilgiler komut seti şeklinde araç çubuğunda gösterilir. Bu komutları çağırarak kullanıcı, başka pencerelere geçmeden, aynı pencerede ilgili bilgileri görüntüleyebilir.

Dayalı giriş

Uygulama çözümü ile çalışmayı kolaylaştırmayı ve onu veritabanında depolanan bilgilerin girilmesini önlemesini sağlar.

Komut arayüzün ayarları

Sistemin kullanıcıya sağladığı standart olanak- komut arayüzün dış görünümün ayarlanmasıdır. Arayüzün tüm ana elemanların ayarı mümkündür:bölümler çubuğu, masaüstü ayarları, araç çubuğu ve eylemler çubuğu.

Form ayarları

Kullanıcı istediği formların dış görünümünü düzenleyebilir: elemanların içeriğini değiştirme, onların konumunu değiştirme, gereksiz elemanlarını gizleme işlemleri.Liste ayarları

Sistem kullanıcıya listelerin dış görünümü ayarları için geniş olanakları sunuyor. Onların dış görünümünü değiştirebilir (liste, ağaç), çeşitli gruplandırma yapabilir, içeride görünen bilgilere göre koşullu dekor kurabilirsiniz.

Liste aktarma

Sistem, birçok listenin yazdırılması ya da dosya şeklinde kaydedilmesini sağlar.

Masaüstü ayarları

Her kullanıcını program ile çalışması masaüstü ayarlarından başlar. Bu programın özel bölümüdür; tüm sık kullanılan evrakları, raporları, kart listeleri vs. içerir.


Linkler

Link mekanizması herhangi bir bölüm, liste, veritaban nesnesi, rapor yada işlemeye metin linklerin alımını sağlar. Örneğin, bu tür linki, aynı bilgilere hızlı bir şekilde geçmesi ve değişiklikleri girebilmesi için, iş arkadaşınıza gönderebilirsiniz.


Sık kullanılanlar

Kullanıcının, programda kendisinin sık kullandığı program bölümlere,ana pencerede açılan listelere, raporlara, işlemelere ve veritaban nesnelere- kart listeler elemanlarına, evraklara vs. linkler listesini oluşturmasına imkan sağlar. Kullanıcının bu listeye onun için önemli linkleri ile sık kullandığı linkleri eklemesi beklenir. Bu şekilde o linklere hızlıca erişebilir.


Geçmiş

Kart listesi elemanları, evrakları vs. gibi verilerin eklenmesi ve değiştirilmesi ile ilgili kullanıcının tüm eylemlerini içerir. Kullanıcı istediği zaman bu değişiklik listesini açabilir ve oradaki istediği nesneye geçebilir. Mesela verileri doğru bir şekilde değiştirdiğini kontrol etmek için.

Yardım sistemi

1C:İşletme platformu kullanıcıların platform ve belirli uygulama çözümü ile çalışma yardımı almalarını sağlar. Yardım bilgileri HTML formatta sunulur; bunun sayesinde köprü sistemi ve bilgilerin grafik şeklinde kullanılması mümkün olur.

Hesap makinesi

Yerleşik hesap makinesinin mevcudiyeti sayesinde uygulama çözümünden ayrılmadan anında çeşitli hesaplamalar gerçekleştirilebilirler.

Takvim

Takvim- her zaman elinizin altında gereken bir parça. Takvim boyutları değişebilir ve ekran kenarına yapıştırılabilir.

Dosya karşılaştırması

Kullanıcının iki dosyayı karşılaştırma imkânı mevcuttur. Metin dosyaları, tablo evrakları veya ikili veri dizisi olarak dosyalar karşılaştırılabilir.


Raporlar

Çeşitli ekonomik ve analitik raporlar için kuvvetli entegre araçları teknolojik platformda mevcuttur. Kullanıcı, uygulama çözümün içerdiği hazır raporları kullanmak dışında isteğe bağlı, geliştiricilerin yardımı olmadan ve uygulama çözümüne değişiklik yapmadan, rapor hazırlayabilir


________________________________________________________

________________________________________________________


Ek linkler: