Ekonomik ve analitik raporlama mekanizmaları (Reporting, Mechanisms)
Ekonomik ve analitik raporların oluşumu için tanımlanan mekanizmalar: sadece matbu formları değil, aynı zamanda program ile entegre eden etkileşimli(Interactive) evrakları da oluşturan araçları kümesidir. Kullanıcı raporla, yazdırma işlemin dışında, herhangi bir formla çalıştığı gibi de çalışabilir – raporun parametrelerini değiştirmek, yeniden yapılandırmak, “şifrelemeyi” kullanmak – oluşturulan rapordaki nesneler üzerinde ek raporlar oluşturma imkânı vb.

Bunun dışında programın yapısını iyi bilen deneyimli bir kullanıcı, istenen şekilde raporları oluşturmak için programın bazı evrensel araçlarını kullanabilirler.

Ekonomik ve analitik raporlar oluşumunda kullanılan ana mekanizmalar:

Veri düzenleme sistemi

Veri düzenleme sistemi; rapor oluşumu için ve karmaşık yapıya sahip, serbest tablo ve diyagram setlerini içeren bilgilerin çıkışı için tasarlanmıştır. Bu sistem, örneğin raporlarda farklı seviyede veri detaylarının oluşturulmasını, kullanıcının raporları esnek ayarlamasını, değişik şartlarda raporu görüntülemeyi ve filtrelemeyi sağlar.

Coğrafik şeması

Coğrafik şema; sonuçların coğrafik konumunda görselleştirmeyi sağlar. Bu da, örneğin farklı malzemelerin farklı yerlerde satışını gösteren raporları oluşturmayı fırsat verir. Aynı zamanda coğrafik verileri yansıtmak için de kullanılabilir, örneğin ofise kadar giden yolu veya herhangi bir aracın gidişini yansıtmak gibi.

Veri analizi ve öngörü mekanizması

Uygulama çözümlerde genelde büyük miktardaki veriler arkasında gizlenen kuralları belirleyen araçları programda uygulamanızı sağlar. Örneğin, satışları analiz ederek genelde birlikte alınan ürünleri çıkartarak sonraki satışlarda müşterinin seçtiği ürünlere ve analizlerin sonuçlarına göre ek ürünler tavsiye edilebilir.

Diyagramlar

Diyagramları kullanarak, sonuçları kullanıcıya rahat anlaşılabilir bir biçimde sunabiliriz. Diyagramlar, kullanıcı dikkatini verilerin değişimine çekerek verilerin hızlı karşılaştırılmasını sağlamaktadır. Bunun dışında, genelde büyük miktarda verilerin arkasında gizlenen kurallara özel diyagramlarla görüntülemek mümkündür.

Ek bilgiler: