Çoklu platform
Çoklu platform : sistemin farklı işletim sistemlerinde çalışmayı sağlamak demektir. Ana bileşenler hem Windows İşletim Sistemi altında, hem Linux İşletim Sistemi altında çalışabilmektedir.

Farklı platformlarda istemci uygulamalar

Farklı cihazlarla bağlanan ve farklı işletim sistemini kullanan kullanıcılar, web-istemci yardımıyla programın veritabanı ile çalışabilirler. Web-istemci popüler internet-tarayıcılarda çalışmak için tasarlanmıştır.

1C:İşletme Farklı platformlarda istemci uygulamalar

Örneğin
Web-istemcide çalışabilmek için Windows İşletim Sistemini kullanan kullanıcılar, Windows İnternet Explorer veya Google Chrome tarayıcılarda;
Linux İşletim Sistemini kullananlar - Mozilla Firefox’ta;
Macintosh bilgisayarları kullananlar ise Safari tarayıcıda çalışabilirler.

Apple markalı mobil cihazları kullananlara, web-istemcide küçük ekranlarda çalışmaları daha rahat olması ve dokunmatik girişlerini desteklemesi için özel ek geliştirmeler yapılmıştır.
Böylelikle, 1C:İşletme programı ile IPad’ta Safari tarayıcının mobil sürümünü kullanarak çalışılabilmektedir.

Çoklu platform

Genel durumda 1C:İşletme yapısı farklı İşletim Sistemleri altında çalışan öğeleri tek bir Sistemde çalıştırmaya fırsat vermektedir.

1C:İşletme yapısı farklı İşletim Sistemleri altında çalışan öğeleri tek bir Sistemde çalıştırmaya fırsat vermektedir.


Seçenek olarak sadece Linux İşletim Sistemi altında çalışmaktır

Seçenek olarak sadece Linux İşletim Sistemi altında çalışmaktırBir başka seçenek ise sadece Windows İşletim Sistemi altında çalışmaktır

Bir başka seçenek ise sadece Windows İşletim Sistemi altında çalışmaktırKümenin Çoklu Platrofmu

Kümenin içinde bulunan bilgisayarlar Windows ve Linux işletim sistemleri altında çalışabilirler. Farklı işletim sistemleri altında işlevselliği sağlayan sunucuların kümeye eklenmesi mümkündür.

1C:İşletme Kümenin Çoklu Platrofmu


Ek bilgiler: